Gotlandia

Gotlandia to największa wyspa na Morzu Bałtyckim i jedna z najpiękniejszych wysp szwedzkich, która ma 176 km długości i 50 km szerokości. Wyspa Wikingów jest ulubionym miejscem ze względu na swoje zaplecze kulturowo – przyrodnicze, ale też dlatego, że na Gotlandię przypada największa ilość dni słonecznych w roku. Przy 80 km linii brzegowej i przepięknych piaszczystych plażach to doskonałe miejsce wypoczynku dające możliwość spędzenia niezapomnianych chwil w krainie Wikingów. Wyspa jest doskonale przygotowana do turystyki pieszej i rowerowej. Gotlandia jest rajem dla poszukujących ciszy i kontaktu z nieskażoną przyrodą, jest to miejsce w którym możemy przenieść się w czasie, gdyż wszędzie napotykamy ślady bytności wojowniczych przodków. Gotlandia przyciąga turystów z całego świata, gdyż skalne klify, piaszczyste plaże, surowa szwedzka natura z rezerwatami przyrody tworzą idealne miejsce wypoczynku. Gotlandia jest przepiękna o każdej porze roku, jednak wiosną gdy tworzą się rozlewiska i na wyspę zlatuje ptactwo panują doskonałe warunki do birdwatchingu.

Gotlandia atrakcje

Gotlandia przesiąknięta jest historią, na wyspie rozsianych jest około stu zabytkowych kościołów, doskonale kultywuje się tutaj własne dziedzictwo kulturowe: zwiedzać można dobrze zachowane ruiny czy uzupełniać wiedzę w tematycznych muzeach. Do szczególnych miejsc historycznych zalicza się Visby, największe miasto wyspy, nazywane „miastem ruin i róż”. Średniowieczna majestatyczna zabudowa wraz murami obronnymi rozciągniętymi na długości 3,5 km o wysokości 11 m z zabytkowymi bramami i 36 basztami nazywana Ringmuren przypomina o potędze miasta. Miasto nabiera szczególnego kolorytu w 32 tygodniu roku, gdy odbywa się tutaj Tydzień Średniowieczny, podczas którego odbywają się turnieje, potyczki czy wszelkiego rodzaju pokazy. Visby tętni wtedy życiem, mieszkańcy przebierają się w stroje z epoki, wystawiają kramy z rękodzielnictwem. Można wtedy nie tylko poczuć, ale i zobaczyć jak żyło się w średniowieczu. Uczestnicząc w tym niezwykłym przedsięwzięciu można przenieść się na kilka dni w jakże odległy świat średniowiecza. W tym szczególnym czasie przewidzianych jest wiele dodatkowych atrakcji kulturalnych i artystycznych, uliczne teatry, pokazy połykaczy ognia czy występy muzyczne tworzą magiczny klimat świata, którego wydawałoby się nie da się wskrzesić. A jednak! Na co dzień Visby jest unikalnym miejscem, malowniczym i zabytkowym. W stolicy wyspy znajduje się kilkanaście kościołów, z których na szczególną uwagę zasługuje Katedra NMP z XII wieku oraz kościół Św. Klemensa z XI w. W ich pobliżu znajduje się Ratusz z XVIII w oraz Dom Burmistrza z przełomu XVI- XVII w. Visby, oprócz silnego rysu historycznego jest miastem portowym, które ze względu na dogodne położenie stanowiło centrum handlowe, a od XIII w wchodziło w skład Hanzy tzw. związku handlowego hanzeatyckiego miast bałtyckich ustanowionego w czasach średniowiecznych. To pozwoliło miastu na tak bogaty rozwój, a także pozwoliło przekształcić się w jeden z najważniejszych ośrodków portowych na Morzu Bałtyckim. Stolica Gotlandii została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Gotlandia

W pobliżu Visby położone jest urokliwe miasteczko Tofta, z unikalną Wioską Wikingów, miejscem stworzonym dla kultywowania dziedzictwa kulturowego tych niezwykłych wojowników. Jest to rekonstrukcja wioski z ich złotej epoki, gdzie można poznać codzienne zwyczaje oraz poszerzyć wiedzę na temat życia Wikingów. Tofta to miasteczko z długą historią, wokół którego znajdują się unikalne 23 pola żłobionych kamieni z epoki brązu oraz epoki żelaza oraz ok 400 kamieni runicznych, w tym słynny dedykowany sławnemu Röde Orm, czyli Czerwonemu Wężowi. Gotlandia jest miejscem, w którym łatwo odnaleźć bardzo szczególne ślady zamierzchłych czasów, co nadaje wyspie nieco mistyczny, nieco tajemniczy klimat. Warto nadmienić, iż wokół Tofty usytuowane są jedne z najpiękniejszych plaż. Bez wątpienia jest to miejsce wyjatkowe, które urzeka nietuzinkową urodą i zapewnia rozrywkę nawet wysublimowanym gustom.

Wyspa Fårö. Wyspa mit, która zachwyca i której widoku nigdy się nie zapomina. Ta położona w pobliżu Gotlandii wysepka posiada najpiękniejsze plaże. Fårö to miejsce magiczne, Ingmar Bergman na tyle zakochał się w unoszących się rano i wieczorem mgłach nad wodami otaczającymi wyspę, że uwiecznił niezwykłość widoków w kilku swoich filmach. Na wyspie znajdują się też osobliwe formacje skalne tzw. rauks. Są to naturalnie rzeźbione skały wyglądające jak strażnicy wyspy. Te wapienne formacje zostały ukształtowane przez wodę i wiatr. Na temat rauks głosi legenda, iż chronią wyspę przez złymi mocami i roztaczają opiekę nad każdym znajdującym się na wyspie! Nad Fårö wznosi się też piękna morska latarnia Fårö Fyr, z której podziwiać można niezwykle malownicze krajobrazy. Nie dotrzeć na Fårö, to jak nie zobaczyć najpiękniejszego zakątka Szwecji!

Gotlandia - miasta

Na Gotlandii należy także zwiedzić bardzo unikalną jaskinię, Lummelundagrottan, znajdującą się w miejscowości Lummelunda w północno-wschodniej części wyspy, niedaleko Visby. Jaskinia odkryta z latach czterdziestych XX w, niemal zaraz po odkryciu została udostępniona zwiedzającym. Krążą o niej legendy, iż była to słynna Jaskinia Zbójców. Długość korytarzy jaskini wynosi około 4200 m, w tym część z nich znajduje się pod wodą. Jaskinia znana jest ogromnych komór, niezwykle ciekawych nacieków skalnych i bardzo długich korytarzy. W największej grocie znaleźć można wykątkowe formacje, zwane stalagmitami i stalaktytami, które tworzyły się w ciągu ostatnich 10000 lat.

Gotlandia dla dzieci

Na dzieci wraz z rodzicami na Gotlandii czeka dodatkowa atrakcja. Kneippbyn to doskonałe miejsce na wypoczynek, w którym znajduje się park wodny Sommar & Vattenland oferujący wiele zaskakujących atrakcji. W jego okolicy znajduje się niezwykła niespodzianka przygotowana dla najmłodszych turystów. To Villa Villekulla – Willa Śmiesznotka, czyli słynny domek Pippi Långstrump, rudowłosej bohaterki książek i filmów. Domek jest przystosowany do zwiedzania, można spotkać tam samą Pippi, jak i Jej najlepszych przyjaciół - konika witającego turystów na werandzie domu oraz małpkę. To niebywała atrakcja dla całej rodziny.

Gotlandia to miejsce niezwykłe, wyspa zapewni niezwykły klimat każdemu turyście, każdy znajdzie tu coś dla siebie. Na pasjonatów sportów wodnych czeka pełen wachlarz rozrywek i doskonale przygotowane zaplecze sprzętowe, dla fanów pozostałych dziedzin czekają świetne i tanie pola golfowe, doskonale przygotowane ścieżki rowerowe i piesze. Osoby kochające ciszę i przyrodę na tej wyspie znajdą tak wiele miejsc ile im się zamarzy a osobom zafascynowanym odkrywaniem śladów historycznych, Wyspa Wikingów oferuje niezwykłe i unikalne miejsca. Wszystkich połączy jednak wspólne doświadczenie: podziwianie przepięknych krajobrazów morskich z malowniczych piaszczystych plaż czy skalistych klifów Gotlandii.


Gotlandia przewodnik

Dużo więcej o Gotlandii można znaleźć na stronie SZWECJA-OK.pl, na stronie informacje o ważniejszych miastach, atrakcje regionu i co warto wiedzieć wybierając się na wyspę. www: szwecja-ok.pl/gotlandia.html


Promy na Gotlandię

Najczęściej wybieranym połączeniem promowym na Gotlandię jest łączony rejs z Gdańska do Nynashamn i dalej z Nynashamn do Visby lub z Gdyni do Karlskrony i dalej z Oskarshamn do Visby. Promy pływające na tych trasach zabierają na pokład samochody ciężarowe, autokary, campery, samochody osobowe, motocykle, rowery i osoby piesze.

Rezerwację biletów promowych na Gotlandię można składać bezpośrednio w naszym biurze,
telefonicznie lub poprzez formularz internetowy.

Aktualne rozkłady rejsów:

Prom na GotlandięPrzewodniki turystyczne

Rezerwacja telefoniczna
Tel.: 570 006 336

Rezerwacja telefoniczna
pn-pt: 8:00-17:00,
so: 9:00-13:00

Rezerwacja biletów promowych / InformacjaTelefon: 570 006 336

Góra