Szwecja

Szwecja położona jest na Półwyspie Skandynawskim, w północnej części Europy. Graniczy z Finlandią lądem, z Danią poprzez cieśninę Sund a z Norwegią granicę wyznaczają Góry Skandynawskie. Jest to kraj niezwykle urozmaicony krajobrazowo a przez to bardzo atrakcyjny turystycznie. Południowa Szwecja to kraina bardziej urbanistyczna, a północ to dziewicza przyroda terenów zamieszkanych m.in. przez Lapończyków, najstarszych mieszkańców Skandynawii.

Pierwsza myśl związana ze Szwecją to przyroda, czystość i tolerancja. Ten kraj nie zawiedzie nas pod żadnym z tych względów. Szwecja to kraina morza, jezior, gór i terenów lądowych zmienionych przez człowieka w niewielkim zakresie; to chyba jedyny kraj wysoko rozwinięty, gdzie człowiek żyje w tak dużej symbiozie z naturą. Ponad połowa powierzchni kraju jest nadal zalesiona!

Szwecja - przyroda

Szwedzi bardzo dbają o przyrodę, podobno woda w Szwecji jest tak czysta, że można ją pić z potoków.

Niezwykły jest także fakt, że jednocześnie z ogromną troską o przyrodę idzie zaufanie społeczne. Turysta może korzystać z niej w prawie nieograniczony sposób: można rozbijać namiot czy poruszać się właściwie wszędzie, nawet na terenach prywatnych, mając jednak na względzie uszanowanie przyrody i dbanie o czyjeś dobro, nie wyrządzając szkód. Jeziora tego kraju to prawdziwa perełka, są krystalicznie czyste i zachwycają naturalnym, nie przekształconym przez człowieka pięknem. Wędkarze z całego świata zjeżdżają się na połowy. Warto jednak wiedzieć, że Szwedzi mają swoją ekofilozofię wędkowania: wyławiają rybę, robią jej zdjęcie i wypuszczają ją. Może warto z nich brać przykład.

Szwecja to kraina Wikingów, którzy niepodzielnie rządzili krajem przez wiele wieków. Ich specyficzna kultura pozostawiła spuściznę historyczną, która jest niezwykle ciekawą i unikalną atrakcją turystyczną. Prawie każde większe miasto naznaczone jest śladem ich bytowania, niezwykle interesującej i jakże odmiennej kultury niż europejska. Od wieków potęga wikingów budziła na przemian grozę i zachwyt, dlatego też kultura skandynawskich wojowników ekscytuje niezmiennie do tej pory. Potomkowie wikingów dobrze dbają o spuściznę historyczną, liczne zabytki są doskonale zachowane i udostępnione dla zwiedzających a w wielu miejscach Szwecji można oglądać przepięknie odrestaurowane drakkary, czyli łodzie wikingów.

Szwecja to kraj innowacji. Architektura skandynawska jest rozpoznawalnym stylem na całym świecie, a design marką, który podbił świat. Szwedzcy architekci i dizajnerzy to elita a ich projekty to niepodważalna światowa czołówka. Natomiast najbardziej rozpoznawalną ogólnodostępną marką szwedzką jest IKEA. Kto nie zna IKEA? Nawet Chiny produkują meble dla tego koncernu. W swoistej prostocie formy szwedzkiej, każdy obywatel świata odnalazł coś dla siebie. IKEA to marka, która rozsławia Szwecję od pół wieku.

Odwiedzając ten kraj trudno nie podziwiać designu i sztuki szwedzkiej w licznych muzeach, parkach, skwerach i na ulicach. Każde z większych miast jest niesamowitą przygodą dla turysty, gdyż architektura przeplata się z przyrodą, sztuką i historią na każdym kroku. W Szwecji łatwo poczuć ducha nordyckich mitów, przenieść się w czasie i odrzucić codzienność!


Promy do Szwecji

Szwecja


Przewodniki turystyczne

Rezerwacja telefoniczna
Tel.: 570 006 336

Rezerwacja telefoniczna
pn-pt: 8:00-17:00,
so: 9:00-13:00

Rezerwacja biletów promowych / InformacjaTelefon: 570 006 336

Góra