Wędkowanie w Szwecji

Szwecja cieszy się uznaniem wśród osób ceniących naturę, ekologię, aktywny tryb życia. To idealne miejsce dla wędkarzy. Leżąca w Europie północnej Szwecja, na wybrzeżu morza Bałtyckiego, pomiędzy Finlandią i Norwegią to przede wszystkim kraina lasów i jezior. Odległość z południa na północ wynosi tutaj aż 1600 km, a ze wschodu na zachód 500 km. Spore różnice klimatyczne, między poszczególnymi regionami, są charakterystyczne dla tego kraju. Można wyróżnić trzy strefy: południowa część charakteryzuje się klimatem morskim, centralna - kontynentalnym i wilgotnym oraz północ z klimatem subpolarnym.

Spore różnice są zauważalne również w ukształtowaniu powierzchni i rodzaju terenu.

Północna, górzysta część Szwecji pokryta jest głównie lasami iglastymi. Ziemie uprawne znajdują się przede wszystkim na równinach w południowej Szwecji. Bardzo długa jest też linia brzegowa kraju, a w wielu miejscach u szwedzkich wybrzeży znajdują się nieduże archipelagi. Do Szwecji należą dwie duże bałtyckie wyspy - Gotlandia i Olandia.

Jeziora w Szwecji

Skandynawowie, w tym oczywiście Szwedzi, prowadzą zdrowy i ekologiczny tryb życia. Troska o środowisko naturalne to dla nich sprawa priorytetowa. Dzięki temu, możemy śmiało nazwać Szwecję - rajem dla wędkarzy.

Między innymi, w jeziorach jest mnóstwo ryb, które swoją wielkością zachwycają wędkarzy na każdym kroku.

W kraju 100 000 jezior obowiązuje allämansrätt, czyli prawo mówiące, że każdy człowiek ma prawo do kontaktu z naturą. Można korzystać ze wszystkich naturalnych obszarów leśnych, korzystać ze ścieżek rowerowych lub biwakować na prywatnych łąkach. Tyczy się to również wędkarstwa, które nie ma wygórowanych obostrzeń jeśli chodzi o łowiectwo.

Ryby w Szwecji

Wędkarska mapa Szwecji zdominowana jest przez dwa największe jeziora w tym kraju – Vänern i Vättern. To pierwsze jest tak duże, że ma własny system pogodowy oraz ok. 20 000 wysp. Jeziora zasobne są przede wszystkim w łososie, pstrągi arktyczne oraz trocie jeziorowe. Częstym widokiem są jednostkowe połowy - sięgające nawet 15 kilogramów.

Drugim idealnym miejscem dla wędkarzy jest rzeka Dalälven, leżąca w regionie Nerde Dalälven. Różnorodny charakter wód sprawia, że rzeka stanowi idealny ekosystem dla ok. 30 gatunków ryb. W rozlewiskach rzeki dominują okonie, sandacze i szczupaki. Nieopodal w jeziorze Bysjön nietrudno o zdobycz w postaci szczupaka - liczącego nawet 110 cm. Jeden z najlepszych łowisk szczupaka w Szwecji to archipelag św. Anny, który stwarza idealne warunki żeru dla tych żeru. Odpowiednia pora roku, by celować w największe okazy, to jesień.

To tylko kilka propozycji miejsc, na złowienie ryby życia. Do najbardziej uznanych metod połowów w Szwecji należy: spinning, trolling, łowienie spławikowe i łowienie na muchę.

Wędkarstwo w Szwecji

Popularne metody wędkarstwa na łososia, pstrąga oraz dużego okonia, ściąga mnóstwo amatorów wędkarstwa zarówno ze Szwecji jak i innych krajów europejskich.

Do Szwecji wędkarze wybierają się w okresie kwiecień-czerwiec oraz sierpień-październik. Kraj ten daje szanse na spędzenie czasu w cichym otoczeniu, poza cywilizacją.


Wędkowanie w Szwecji


Przewodniki turystyczne

Rezerwacja telefoniczna
Tel.: 570 006 336

Rezerwacja telefoniczna
pn-pt: 8:00-17:00,
so: 9:00-13:00

Rezerwacja biletów promowych / InformacjaTelefon: 570 006 336

Góra