Dania: Warto wiedzieć

Co warto wiedzieć wybierając się do Dani. Poniżej kilka przydatnych wskazówek.

Waluta

Walutą jest korona duńska DKK. Wartość ok. 0.56 PLN w zależności od wahań kursu.

Przepisy drogowe

Na terenie Danii uznawane jest polskie prawo jazdy. Obowiązkowe jest posiadanie ubezpieczenie OC oraz dowodu rejestracyjnego z ważnych badaniem technicznym. Używanie świateł mijania jest obowiązkowe przez cały rok. Obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa dotyczy kierowcy i pasażerów. Rozmowa przez telefon w trakcie prowadzenia samochodu jest zabroniona, chyba że posiada się zestaw głośnomówiący. Dzieci poniżej 135 cm wzrostu muszą być przewożone w specjalnych fotelikach. Maksymalna prędkość na autostradach to 110 km/h (część autostrad specjalnie oznakowanych autostrad dopuszcza 130 km/h), na drogach poza terenami zabudowanymi 80 km/h a w terenie zabudowanych 50 km/h. Przy przekroczeniu prędkości o 60% lub jazda z prędkością powyżej 160 km/h może skutkować natychmiastowym odebraniem prawa jazdy.

Do elementów obowiązkowego wyposażenia samochodu należy trójkąt ostrzegawczy. Warto jednak posiadać także gaśnicę, apteczkę i kamizelkę odblaskową, gdyż należą one do elementów wyposażenia zalecanych przez policję.

W Danii w terminie od 1 listopada do 15 kwietnia dozwolone jest używanie opon okolcowanych, natomiast łańcuchy mogą być używane, gdy jest odpowiednia ilość śniegu lub lodu.

Przy parkowaniu obowiązkowe jest umieszczenie zegara parkingowego za szybą (do kupienia na stacjach benzynowych). Warto wiedzieć, że w Danii używa się klaksonu tylko w sytuacjach zagrażających życiu.

Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi to 0.5 promila, powyżej stężenia 1.2 alkoholu prawo jazdy zostaje odbierane w trybie natychmiastowym.

W Danii honoruje się rowerzystów, dlatego bardzo ważne jest, aby zwrócić szczególną uwagę na tych wszechobecnych uczestników ruchu. Szczególną ostrożność należy zachować przy skręcie w prawo, gdyż nadjeżdżający z tyłu rowerzysta ma pierwszeństwo ruchu.


Na terenie Danii obowiązuje ogólnoeuropejski numer alarmowy 112.

Numer telefonu do Ambasady RP w Kopenhadze +45 39 46 77 00

Przepisy celne

Dokumentem uprawniającym do wjazdu i pobytu do 3 miesięcy na terenie Danii jest dowód osobisty lub paszport z aktualnym zdjęciem.

Zgodnie z przepisami wwieźć można przedmioty użytku osobistego. Prawo duńskie bardzo restrykcyjnie podchodzi do przewozu, posiadania lub sprzedaży narkotyków. Na terenie Danii zabronione jest posiadanie noży z ostrzem powyżej 7 cm i noży sprężynowych a także jakichkolwiek gazów obronnych (nawet gazu pieprzowego).

Ograniczenia dotyczące wwozu alkoholu i tytoniu w ilości: 10 l alkoholu wysokoprocentowego (powyżej 22%), 20 l napojów z mniejszą zawartością alkoholu, 90 l wina stołowego, 110 l piwa oraz 800 szt. papierosów i 1 kg tytoniu. Alkohol i tytoń może przewozić tylko i wyłącznie osoba powyżej 16 roku życia. Osoby wwożące leki powinny posiadać zaświadczenie lekarskie potwierdzające konieczność stosowania.

Aby wwieźć zwierzęta na teren Danii muszą one posiadać obowiązkowe ubezpieczenie OC. Zabroniony jest wwóz agresywnych ras psów typu amstaff, buldog amerykański.

Karty miejskie

Praktycznym rozwiązaniem ułatwiającym zwiedzanie dużych miast jest zakup karty miejskiej uprawniającej turystów do zwiedzania atrakcji miasta i przejazdów komunikacją publiczną. Oprócz wygody, karta miejska znacznie obniża koszty zwiedzającego, który może liczyć na znaczne ulgi cenowe w wielu atrakcyjnych miejscach, jak i darmowe wstępy do budynków użyteczności publicznej lub przejazdy dostępną komunikacją miejską. Dla przykładu, karta w Kopenhadze występuje w wersji 24 lub 72 godzinnej. Dodatkowo pełnoletni posiadacz karty ma prawo uzyskać zniżki także dla dwójki dzieci poniżej 10 roku życia.


Przewodniki turystyczne

Rezerwacja telefoniczna
Tel.: 570 006 336

Rezerwacja telefoniczna
pn-pt: 8:00-17:00,
so: 9:00-13:00

Rezerwacja biletów promowych / InformacjaTelefon: 570 006 336

Góra