Gdzie wędkować w Szwecji

W Szwecji liczba potencjalnych łowisk, ich wielka odmienność, a przede wszystkim łowione tu ryby przyprawiają wędkarzy o zawrót głowy i sprawiają, iż wielu gości przyjeżdża tu kilka razy do roku. Bardzo dobrze rozwinięta turystyka wędkarska, sprawia, że przyjazd do Szwecji jest możliwy z każdego zakątka świata. Cały rejon słynie z pięknych leśnych krajobrazów, gęstych lasów z mnóstwem dzikiej zwierzyny.

Rzeka Dalälven

Rzeka Dal, to jeden z najatrakcyjniejszych wędkarsko rejonów Szwecji i rezerwat dzikiej natury. Rzeka znajduję się w środkowej części Szwecji, oraz wypływa z gór skandynawskich.

W północnej części rzeki znajduję się słynne łowisko Älvkarleby, gdzie łowi się łososie. Liczne rozlewiska, odcinki rzeki o spokojnym prądzie to idealne miejsce dla sandaczy, szczupaka oraz okonia. Wymagana licencja, najlepszy okres połowów to maj-wrzesień

  1. Gatunki ryb: łosoś, szczupak, sandacz, okoń, płoć, leszcz, lin, pstrąg potokowy
  2. Metody połowów: trolling, spinning

Jezioro Färnebofjärden

Jedno z najciekawszych jezior w Szwecji, znajduje się na terenie Parku Narodowego Färnebofjärden.

Jest tu praktycznie każda, możliwa do złowienia w Szwecji ryba słodkowodna. W łowisku znajduję się olbrzymie obszary wody stojącej, oraz druga część wody płynącej. W każdym obszarze można złowić zadowalającą dla nas rybę. Wymagana licencja.

  1. Gatunki ryb: sandacz, szczupak, okoń, jaź, boleń, płoć, leszcz
  2. Metody połowów: spinning, trolling

Jezioro Hovran

Rozlewisko Hovran znajduje się zaledwie 220 km od portu w Nynäshamn, oraz prowadzą do niego doskonałe szwedzkie drogi. Pod względem wielkości jest to średni akwen wodny, ale z bardzo bogatym rybostanem (około 15 gatunków ryb). Znajdziemy tu oczywiście drapieżniki takie jak szczupak, sandacz oraz okoń. Wymagana licencja.

  1. Gatunki ryb: sandacz, okoń, szczupak, leszcz, płoć, lin, węgorz (okresowo pod ochroną) oraz miętus
  2. Metody połowów: trolling, spinning, łowienie spławikowe

Jezioro Viken

Jezioro Viken położone jest w regionie Västergötland pomiędzy dwoma największymi szwedzkimi jeziorami Vänern i Vättern. Bardzo duże deniwelacje dna pozwalają na wędkowanie zarówno na płyciznach jak i dużych głębokościach oraz podwodnych górkach (najgłębsze miejsca dochodzą do 29 m). Jesienią i latem większej ryby należy szukać na większej głębokości. Jezioro zasobne przede wszystkim w drapieżniki. Wymagana licencja (liczba miejsc ograniczona)

  1. Gatunki ryb: okoń, sandacz, szczupak
  2. Metody połowów: trolling, spinning

Jeziora Vänern i Vättern

Największe jeziora w Szwecji, przypominające bardziej morze niż akwen, bogate są przede wszystkim w łososie. Bardzo zasobne jeziora, okazja do złowienia kilkudziesięciu łososi dziennie. Należy jednak pamiętać, że zgodnie ze Szwedzkim obyczajem nie zabiera się ryb na zapas np. do zamrażarki. Licencja nie jest wymagana, pod warunkiem, że używa się amatorskiego sprzętu.

  1. Gatunki ryb: łosoś, szczupak, troć jeziorowa, pstrąg arktyczny
  2. Metody połowów: spinning, trolling

Archipelag św. Anny

Akwen wodny nazywany również szkiery św. Anny, to kilkanaście tysięcy hektarów wody. Idealne łowisko szczupaków. Oprócz nich łowi się również sandacze i okonie, a z białej ryby - trocie i łososie. Archipelag znajduje się ok. 260 km na południe od Sztokholmu. Można przypłynąć promem do Nynashamn lub Karlskrony, a resztę trasy pokonać autem. Od sezonu 2017 r. obowiązuje całkowity zakaz zabierania szczupaka na tym terenie. Licencje wędkarskie na szkierach nie są wymagane.

  1. Gatunki ryb: łosoś, szczupak, sandacz, okoń, troć
  2. Metody połowów: spinning, trolling

Rzeka Morrum

Łowisko rzeczne to idealne miejsce dla osób które nie lubią długo podróżować samochodem, ponieważ jest to zaledwie 60 km od portu w Karlskronie. Miejsce spotkań miłośników połowów łososi. Wędkowanie w niej z sukcesem obydwa się od średniowiecza. Ryby w rzece Morrum są bardzo duże, ich średnia masa oscyluje pomiędzy 5-10 kg a zdarzają się i większe okazy. Wymagane posiadanie licencji.

  1. Gatunki ryb: łosoś, troć
  2. Metody połowów: spinning, łowienie na muchę


Prawie przy każdym akwenie lub sektorze znajduje się specjalna tablica informacyjna, na której można zobaczyć czytelne oznakowanie, mówiące o zasadach panujących na danym terenie. Przeczytamy tam, jakiej metody łowienia możemy używać, oraz czy w ogóle obowiązuje zgoda na połowy.


Przewodniki turystyczne

Rezerwacja telefoniczna
Tel.: 570 006 336

Rezerwacja telefoniczna
pn-pt: 8:00-17:00,
so: 9:00-13:00

Rezerwacja biletów promowych / InformacjaTelefon: 570 006 336

Góra