Szwecja: Warto wiedzieć

Co warto wiedzieć wybierając się do Szwecji. Poniżej kilka przydatnych wskazówek.

Waluta

Walutą jest korona szwedzka SEK. Wartość ok. 0.45 PLN w zależności od wahań kursu.

Przepisy drogowe

Pojazd mogą prowadzić tylko i wyłącznie osoby, które ukończyły 18 lat. Honorowane jest polskie prawo jazdy oraz OC, zielona karta nie jest wymagana. Do obowiązków należy zapinanie pasów bezpieczeństwa a rozmowa przez telefon w samochodzie jest zabroniona. Obowiązkowym elementem wyposażenia pojazdu jest trójkąt ostrzegawczy. Używanie świateł mijania jest obowiązkowe przez cały rok. Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi to 0,2 promila.

Szczególne przepisy dotyczą używania odpowiednich opon w okresie zimowym, tj. od 1 grudnia do 31 marca. W tym okresie istnieje obowiązek używania opon zimowych (vinterdäck) o głębokości bieżnika min 3mm typu M&S (mud & snow), czyli błotnośniegowe. W Szwecji istnieje możliwość prowadzenia pojazdu na oponach z kolcami (dubbdäck), ale tylko i wyłącznie w okresie od 1 października do 15 kwietnia, odpowiednio do warunków panujących na drodze. Zimą należy dodać do wyposażenia samochodu niezamarzający płyn do szyb i łopatkę do odgarniania śniegu.

Policję możemy wezwać pod numerem telefonu 11414. W Szwecji obowiązuje również ogólnoeuropejski numer alarmowy 112.

Należy pamiętać, iż przepisy drogowe w Szwecji egzekwowane są bardzo restrykcyjnie a nakładane kary wysokie; najwyższym wykroczeniem jest jazda pod wpływem alkoholu.

Należy wziąć pod uwagę fakt, iż świadomość społeczna w Szwecji jest bardzo wysoka: jazda pod wpływem alkoholu lub przekraczająca dozwolone prędkości może zostać uznana za zagrażającą przez współuczestników ruchu drogowego.

Przepisy celne

Dokumentem uprawniającym do wjazdu i pobytu do 3 miesięcy na terenie Szwecji jest dowód osobisty lub paszport z aktualnym zdjęciem.

Ograniczenia i specjalne wymogi dotyczą wwozu: zwierząt, alkoholu, tytoniu, broni i amunicji, niebezpiecznych narzędzi, strzykawek wraz z igłami. Niedozwolony jest wwóz narkotyków, środków dopingujących, pornografii.

Ograniczenia dotyczące wwozu alkoholu i tytoniu w ilości: 10l alkoholu wysokoprocentowego i 200 szt papierosów. Alkohol i tytoń może przewozić tylko i wyłącznie osoba pełnoletnia.

Aby wwieźć zwierzęta na teren Szwecji muszą one posiadać paszport i być oznakowane mikro-chipem lub odpowiednim tatuażem. W paszporcie zwierzęcia musi zostać zapisana informacja o odpowiednich szczepieniach i badaniach oraz potwierdzenie, że zwierzę zostało zaszczepione przeciw wściekliźnie wraz z testami na antyciała. Aktualne informacje na temat przepisów celnych dotyczących podróżowania zwierząt do Szwecji dostępne są na stronie Urzędu ds. Rolnictwa jordbruksverket.se

Zakup alkoholu

W Szwecji nie kupimy alkoholu w każdym miejscu, tak jak jesteśmy przyzwyczajeni w innych częściach Europy. Napoje wysokoprocentowe, czyli powyżej 3,5% zakupimy tylko w specjalnych sklepach Systembolaget, znajdujących się w każdym mieście. Systembolaget to sieć sklepów należących do państwa, które ma monopol na sprzedaż alkoholu. Godziny otwarcia zależne od punktów, jednakże nie dłużej niż do 19:00 w dzień powszedni, a w sobotę do godziny 15:00.

Karty miejskie

Praktycznym rozwiązaniem ułatwiającym zwiedzanie dużych miast szwedzkich jest zakup karty miejskiej uprawniającej turystów do zwiedzania atrakcji miasta i przejazdów komunikacją publiczną. Oprócz wygody, karta miejska znacznie obniża koszty zwiedzającego. Dla przykładu w stolicy, The Stockholm Card uprawnia turystę do zwiedzania 75 muzeów i innych atrakcji miasta oraz nielimitowanych przejazdów komunikacją miejską, wliczając rejs łodzią i promem. Karta obejmuje także przejazd z lotniska do centrum. The Stockholm Card można zakupić na miejscu lub przez internet na stronie stockholmtown.com. Koszt karty to ok. 500 SEK dla osoby dorosłej.


Przewodniki turystyczne

Rezerwacja telefoniczna
Tel.: 570 006 336

Rezerwacja telefoniczna
pn-pt: 8:00-17:00,
so: 9:00-13:00

Rezerwacja biletów promowych / InformacjaTelefon: 570 006 336

Góra